Kamu Mali Yönetimi Platformu

Bütçe İçi Aktarma(Okunma sayısı 1442 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bütçe İçi Aktarma : 27 Şubat 2017, 10:01:56
            Merhabalar Günaydın. Bir sorum olacaktı, mümkünse yorum yaparsanız çok memnun olurum.

           Aynı Daire Başkanlığı bütçesi içinde Kurumsal- Fonksiyonel  kodlar aynı. Ekonomik kodun üçüncü veya dördüncü kırılımları arasında aktarma yapılacak.

          örnek : Atıyorum;  Kurumsal Kod ve Fonksiyonel aynı ekonomik kodlar 6.1.4.90 dan 6.1.4.13 'e aktarma yapılacak.  6.1.4.90 'a  sonradan ödenek eklemesi yapılabilirmi? ödenek aktardığı için yasaklı mı olur?
             Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla

   Düzeltme Yapıldı: Örnekteki kod hatası
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2017, 16:02:30 Gönderen: Yeniçeri »Bütçe İçi Aktarma Yanıtla #1 : 27 Şubat 2017, 15:45:32
Merhaba.
Kurumsal (4) -fonksiyonel (4) -finansman (1) ve ekonomik kodun ilk 2 karakteri değişmediği müddetçe aktarma yapılmasına gerek yok .
Ama örneğinizde farklı ekonomik kodlar var.
"kodlar 6.1.4.90 dan 6.4.1.13 'e aktarma yapılacak." diye yazmışsınız. Eğer bu şekilde ise aktarma / ekleme yapılmış sayılır. 

Diğer taraftan aktarma yapılmış tertip kavramı için   2016 Yılı AHP-AFP Uygulama ve Bütçe İşlemleri Hakkında Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Tebliği (Sıra No: 5) bakınız.
Alıntı
III- Aktarma İşlemleri
1. İdareler, 5018 sayılı Kanunun 21 inci maddesi ile 6363 sayılı Kanun ve diğer mevzuatta yer alan aktarmaya ilişkin yetki ve sınırlamaları dikkate alarak ve her bir tertibin  yılsonu harcama tahminini göz önünde bulundurarak aktarma işlemini gerçekleştirecek veya aktarma talebinde bulunacaklardır.
2. İlgili mevzuatta yer alan istisnalar dışında, ödenek eklenen tertipten düşme yapılamayacağından idareler bu yönde aktarma işlemi yapamayacağı gibi aktarma talebinde de
bulunmayacaklardır

Ödenek düşülen tertibe aktarma yapılamayacağına dair herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.

Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2017, 16:14:54 Gönderen: Ahmet KORKUT »Bütçe İçi Aktarma Yanıtla #2 : 27 Şubat 2017, 16:52:07
Merhaba. Daha öncede belirttiğim üzere ekonomik kodun 3 ve 4 düzeyinde aktarma yapılmaz.
Dayanağı : 5018 sayılı Kanunun 15'inci maddesinin son fıkrasında tertip deyimi tanımlanmıştır.
Alıntı
İlgili mevzuatta giderlere ilişkin olarak yer alan “Fasıl ve bölüm” deyimleri fonksiyonel sınıflandırmanın birinci düzeyini, “Kesim” deyimi fonksiyonel sınıflandırmanın ikinci düzeyini, “Madde” deyimi fonksiyonel sınıflandırmanın üçüncü düzeyini, “Tertip” deyimi kurumsal, fonksiyonel ve finansman tipi kodların bütün düzeyleri ile ekonomik sınıflandırmanın ilk iki düzeyini, borç ödemeleri yönünden “ilgili hizmet tertibi” deyimi borç konusu hizmetlerin yürütüldüğü ilgili tertipleri ifade eder

Ödenek aktarmalarını düzenleyen 21'inci maddesinde ise
Alıntı
Merkezî yönetim kapsamındaki kamu idareleri, aktarma yapılacak tertipteki ödeneğin yüzde yirmisine kadar kendi bütçeleri içinde ödenek aktarması yapabilirler. Ancak, ihtiyaç halinde yüzde yirmiyi aşan ödenek aktarma işlemlerini kurum bütçesinin başlangıç ödenekleri toplamının yüzde yirmisini geçmemek üzere yapmaya Maliye Bakanlığı, yılı yatırım programına ek yatırım cetvellerinde yer alan projelerde değişiklik yapılması halinde değişikliğin gerektirdiği tertipler arası ödenek aktarması işlemlerinin tamamını yapmaya ise ilgili idareler yetkilidir.
Kamu idarelerinin bütçeleri içinde; personel giderleri tertiplerinden, aktarma yapılmış tertiplerden ve yedek ödenekten aktarma yapılmış tertiplerden diğer tertiplere ödenek aktarılamaz. Ancak, yılı yatırım programına ek yatırım cetvellerinde yer alan projelerde değişiklik yapılması halinde, aktarma yapılan tertiplerden diğer tertiplere ödenek aktarılabilir
denilmektedir.

Buradan da anlaşılacağı üzere diğer kodlar değişmezken ekonomik kodun 3 ve 4'üncü düzeyi arasında zaten kanunen bir farklılık ve aktarma yapmaya gerek yoktur. Bütçelerin ekonomik kod 4'lü düzeyde hazırlanıyor olmasının bütçe uygulamaları açısından bir önemi bulunmamaktadır. Sadece harcamalarda ekonomik 3 ve 4'üncü düzeyin önemi bulunmaktadır.

Kolay gelsin.