Kamu Mali Yönetimi Platformu
×

5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu      4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu      6245 Sayılı Harcırah Kanunu      657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu      Diğer Mali Mevzuat


personele dayalı olmayan ihalelerde iş yeri açma ve ruhsatı(Okunma sayısı 4752 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merhaba arkadaşlar;
4734 sayılı kamu ihale kanuna göre personele dayalı olmayan yemek üretimi ve servis hizmeti alımı ihalesi yapılmıştır.Yüklenici firma ile sözleşme imzalanmıştır.Yüklenici firma kurumun yemekhanesinde yemek üretimi ve servis hizmeti verecektir. Yüklenici firmanın kendine ait işyeri açma ve ruhsat belgesi var; kurumun yemekhanesini kullandığı için yeniden işyeri açma ve ruhsat belgesi  alması gerekiyor mu? yada kurum işyeri açma ve ruhsat belgesi isteyebilir mi?Merhaba. Bahsettiğiniz olayda yemekhane kuruma ait ise işyeri de kuruma aittir. Bu sebeple bu belgenin istenmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Kolay gelsin.Ahmet bey yemekhane kuruma aittir. Yemekhanenin içindeki demirbaşlarda kuruma aittir.Yüklenici firma sadece yemek üretimi ve servis hizmeti sağlayacaktır. Aklımıza takılan yüklenici firmanın ana şirketinin bulunduğu ilde kendine ait işyeri açma ve ruhsatı var.Kurumun bulunduğu ilde tekrar işyeri açma ruhsatı alması gerekiyormu?Ahmet bey yemekhane kuruma aittir. Yemekhanenin içindeki demirbaşlarda kuruma aittir.Yüklenici firma sadece yemek üretimi ve servis hizmeti sağlayacaktır. Aklımıza takılan yüklenici firmanın ana şirketinin bulunduğu ilde kendine ait işyeri açma ve ruhsatı var.Kurumun bulunduğu ilde tekrar işyeri açma ruhsatı alması gerekiyormu?
Merhaba. Siz kurumun bulunduğu ilde ruhsat alması gerekip gerekmediğini soruyorsunuz
Eğer ihale dokümanına aksine bir hüküm konulmadı ise bu belgeyi istemek zorunda değilsiniz. Zaten isteme şartları da oluşmamaktadır. Ancak ihalenin sonuçlanması ile ortaya çıkabilecek hukuksal bir durum var ortada. Bu dokümanın temin edilebilmesi için; ihalenin sonuçlanması, sözleşmenin  imzalanması ve idarenin gösterdiği işyerinin ruhsat almak için uygun olması gerekmektedir. Yani sözleşmenin uygulama aşamasında istenebilecek bir belgeden bahsedilmektedir. Böyle bir düzenlemeye ise ihale mevzuatında yer verilmemiştir.
.