Kamu Mali Yönetimi Platformu

EKAP'TA DOĞRUDAN TEMİN KAYIT SÜRECİ(Okunma sayısı 5456 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EKAP'TA DOĞRUDAN TEMİN KAYIT SÜRECİ : 04 Şubat 2016, 14:59:39
05.01.2016 tarihinde EKAP sisteminde doğrudan temin alımlarına ilişkin olarak, alım bazında kayıt süreci devreye alındı. Ancak mevzuatta herhangi bir düzenleme olmadı konuyla ilgili.
Doğrudan Temin alımlarında EKAP'ı kullanan var mı? Şu an için kullanmak zorunlu değil bildiğim kadarıylaEKAP'TA DOĞRUDAN TEMİN KAYIT SÜRECİ Yanıtla #1 : 25 Şubat 2016, 10:30:42
Merhaba arkadaşım.Evet ben kullanıyorum ama süreç oldukça uzuyor.Şeffaflık adına yapılmış bir uygulama ama Doğrudan teminin amacı Hizmetin gerektirdiği limit altındaki ihtiyaçların hızlı bir şekilde karşılanması değil mi?Duyumum ileride zorunlu olacağı.
Kümülatif olarak zaten girişleri yapılıyordu ayda bir sefere mahsus.Şimdi her alım için giriliyor.Buda iş yükünü arttırıyor.Yıl sonu yoğunluğunu düşününce nasıl olacak bilmiyorum.EKAP'TA DOĞRUDAN TEMİN KAYIT SÜRECİ Yanıtla #2 : 14 Nisan 2016, 10:24:43
Kamu İhale Kurumundan aldığımız yazılı bilgi!...


01.01.2016 tarihinden itibaren  EKAP üzerinden alım ve kalem bazında bilgi girişinin yapılabildiği doğrudan temin uygulaması devreye alınmıştır. Bu uygulamanın Kamu İhale Genel Tebliği'ne aktarılmasına yönelik mevzuat çalışmaları devam etmekte olup, söz konusu değişiklikler yürürlüğe girene kadar uygulamanın kullanılması hususunda zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak doğrudan temin alımlarında yeknesaklığın sağlanması, verilerin sağlıklı şekilde toplanabilmesi ve mevzuat değişikliğinden sonra idarelerin geriye dönük bilgi girişi yapmak zorunda kalmamaları açısından, 01.01.2016 tarihi itibarıyla aktif hale getirilen alım bazında kayıt uygulamasının idareler tarafından gecikmeksizin kullanılmasının yerinde olacağı değerlendirilmektedir.
Bu uygulama sayesinde doğrudan temin usulüyle yapılan alımlar EKAP üzerinden kayıt edilebilecek, alımların ilanı yayımlanabilecek ve sonuç bilgileri gönderilebilecektir. EKAP üzerinden gerçekleştirilecek doğrudan temin kayıt sürecinin ayrıntılarına ilişkin "Doğrudan Temin Kullanım Kılavuzu" hazırlanmış ve EKAP'ta Yenilikler bölümünde yayımlanmıştır. Ayrıntılı bilgilere ulaşabilmek  için söz konusu  kılavuzdan faydalanabilirsiniz.
Öte yandan, 2015 yılı içerisinde gerçekleştirilen doğrudan teminler açısından, Kamu İhale Genel Tebliği'nin 30.9.2'nci maddesinde yer verilen açıklamalar çerçevesinde "Doğrudan Temin Kayıt Formları" 10.01.2016 tarihine kadar doldurularak EKAP üzerinde kayıt altına alınabilecektir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.